Pracując z zespołami scrumowymi wielokrotnie spotykam się z sytuacją, w której zespół nie korzysta z możliwości, jakie daje dobrze skonstruowany Cel Sprintu. W tym artykule wyjaśnię czym jest Cel Sprintu, jakie są korzyści z jego stosowania oraz podpowiem jak taki cel stworzyć w praktyce.

Co to jest Cel Sprintu?

Cel Sprintu jest założeniem, które Zespół Deweloperski planuje osiągnąć jako efekt pracy w Sprincie. Jest on ustalany przez zespół podczas Planowania Sprintu i stanowi dla Zespołu Deweloperskiego wsparcie w podejmowaniu decyzji w trakcie trwania prac w Sprincie. Cel Sprintu może dotykać różnych aspektów: dostarczenia konkretnej funkcjonalności dla użytkowników, testowania hipotez produktowych cz też badania ryzyk związanych z produktem.



Jakie są korzyści posiadania Celu Sprintu?

Umiejętne korzystanie z Celu Sprintu niesie za sobą kilka istotnych korzyści dla Zespołu Deweloperskiego. Poniżej wymieniłem kilka najważniejszych:

    • Pomaga zrozumieć, jaką wartość wnosi dany Przyrost produktu – dobrze określony Cel Sprintu daje Zespołowi Deweloperskiemu jasną informację, dlaczego realizujemy konkretny Sprint. Przykładowo, Cel Sprintu brzmiący “Udostępnić użytkownikom płatność on-line” daje jasną informację zespołowi, jakie cele biznesowe stoją za tą konkretną iteracją rozwoju produktu.
    • Wspiera pracę zespołową – określenie jasnego celu powoduje, że cały Zespół Deweloperski skupia się na jego realizacji, a tym samym przedkłada osiągnięcie Celu Sprintu przez zespół ponad indywidualne aspiracje i zadania realizowane przez poszczególnych członków zespołu.
    • Daje swobodę sposobu realizacji Sprintu – zwykle istnieje więcej niż jeden sposób osiągnięcia Celu Sprintu. Daje to Zespołowi Deweloperskiemu pewną swobodę działań, uzależnioną od aktualnego składu zespołu, wiedzy dotyczącej produktu, umiejętności czy też dostępnej technologii. W takich sytuacjach bliska współpraca z Właścicielem Produktu pomaga podjąć trafne decyzje.
    • Jest wskazówką co do priorytetów w Sprincie – w sytuacji w której pojawia się wątpliwość w Sprincie co do tego, czym powinien się zająć Zespół Deweloperski, Cel Sprintu podpowiada im następny ruch. Przykładowo, mogłaby pojawić się pokusa w zespole rozwiązania świeżo zgłoszonego, ale niezbyt istotnego błędu. Aktualny stopień zaawansowania realizacji Celu Sprintu pomaga podjąć decyzję, czy faktycznie powinniśmy zająć się rozwiązaniem wspomnianego błędu, czy jednak skupić się na pracy nad realizacją celu iteracji.
    • Potwierdza ustalenia Zespołu Deweloperskiego z Właścicielem Produktu – Cel Sprintu jest formułowany przez Zespół Scrumowy i pomaga w budowaniu wspólnego zrozumienia tego, co ma być efektem pracy w Sprincie. W praktyce, Właściciele Produktu najczęściej sami proponują Cel Sprintu podczas Planowania Sprintu lub wypracowują go wspólnie z Zespołem Deweloperskim.
  • Wspomaga komunikację z interesariuszami – dobrze określony Cel Sprintu jest jasnym i zwięzłym komunikatem dla osób zainteresowanych rozwojem produktu na temat aktualnie prowadzonych prac. Przykładowo, Cel Sprintu brzmiący “Umożliwienie użytkownikom zalogowania się poprzez Facebook” daje czytelną informację dla interesariuszy na temat tego, czym w danym Sprincie zajmuje się Zespół Deweloperski. Na bazie takiej informacji mogą podjąć decyzję, czy dołączyć do Przeglądu Sprintu i przygotować się z wyprzedzeniem do dyskusji podczas tego wydarzenia.

Jak stworzyć dobry Cel Sprintu?

Jest kilka rzeczy o których warto pamiętać podczas tworzenia Celu Sprintu:

    • Użyj czasowników – czasowniki pomagają określić, co konkretnie ma się zadziać jako efekt realizacji Celu Sprintu. Przykładowo, cel “Nowy panel admiński dla użytkowników” nie mówi nam, co zamierzamy z tym panelem zrobić. Wdrożyć? Przetestować? Przebudować? Precyzyjnie dobrany czasownik rozwiewa wątpliwości i wprost komunikuje nasze intencje.
    • Twórz konkretne cele – Cel Sprintu powinien jasno określać o jakiej skali zmian mówimy. Przykładowy cel “Zmniejszyć współczynnik odrzutu na stronie” nie mówi nam nic o tym, jakiego efektu się spodziewamy. Zmniejszyć współczynnik o połowę? Zmniejszyć o 10%? Czy jak zmniejszymy o 1% to będzie wystarczająco? Co więcej, cel powinien być łatwy do binarnego stwierdzenia, czy został zrealizowany, czy nie.
  • Unikaj formułowania tzw. “wielocelu” – zdarza się, że pojawia się pokusa stworzenia celu, który polega na realizacji zadania A, B oraz C. Takie sformułowanie Celu Sprintu powoduje, że traci on swoje właściwości. Przykładowo, zmniejsza możliwości zespołu w obszarze wyboru sposobu jego realizacji. Innym minusem jest potencjalna pokusa rzadszego komunikowania się wewnątrz zespołu, który po rozdzieleniu pomiędzy siebie zadań (A, B i C) uzna, że “przecież każdy wie co ma zrobić”.

Podsumowanie

Dobrze przygotowany Cel Sprintu pomaga Zespołowi Deweloperskiemu zrozumieć kontekst biznesowy wykonywanej pracy, daje pewną swobodę działania oraz wspiera współpracę w zespole. Pomimo, iż trzeba poświęcić chwilę na jego stworzenie, jest on wartościowym drogowskazem zarówno dla Zespołu Deweloperskiego jak również dla interesariuszy, śledzących rozwój produktu.

A jak Wy radzicie sobie z Celem Sprintu? Podzielcie się w komentarzach!

PS. O temacie Celu Sprintu Kuba Szczepanik z Jackiem Wieczorkiem rozmawiają też w siódmym odcinku podcastu Porządny Agile zatytułowanym „Cel Sprintu” – zapraszamy do odsłuchania!

Źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/jurgenappelo/12908090375/

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x