Nowe szkolenie od scrum.org – Professional Scrum with User Experience (PSU)

Scrum.org zaczął od pewnego, krótkiego czasu organizować nowe szkolenie o nazwie Proffesional Scrum User Expierence (PSU). Szkolenie to jest próbą pogodzenia frameworku Scrum z User Experience. Chciałbym je wam bardzo krótko przedstawić i zachęcić do wzięcia udziału.

Na zdjęciu poniżej (zdjęcie pochodzi z webinaru, który opiszę w dalszej części wpisu) widzicie, jak scrum.org definiuje framework Scrum oraz tradycyjny proces zaprojektowania wyglądu (ang. layout) strony/ produktu.

Szkolenie jest zupełnie nowym produktem scrum.org, nie ma go jeszcze w Polsce a możliwość zrealizowania próbnego egzaminu (ang. assessment) jest na razie ograniczona tylko do uczestników kursów (jak sam scrum.org o tym pisze, jest ograniczona z uwagi na konieczność “złapania” informacji zwrotnej celem zapewnienia odpowiedniej jakości dla próbnego egzaminu). Produkt tworzyli Jeff Gothelf i Joshua Seiden.

Reklama


Szkolenie powstało celem “zasypania luk pomiędzy Scrum, UX i praktykom projektanckim (ang. design practices)”. Można by rzec – nareszcie! Obecnie w wielu organizacjach jest podobnie jak na przedstawionym powyżej zdjęciu – projektanci, specjaliści UX nie pracują razem z zespołami używającymi Scrum. Jak napisał w opisie produktu scrum.org, “różne priorytety, typy zadań/ pracy, różny, specyficzny rytm pracy zespołów deweloperskich i projektantów może powodować tworzenie silosów kompetencyjnych wewnątrz zespołów i organizacji”.

W samym szkoleniu, wg opisu trwającym 2 dni, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się o efektywnych technikach UX, które są zgodne z frameworkiem Scrum oraz wg zapewnień twórców szkolenia, doświadczyć ich praktycznie.

Wprowadzeniem do szkolenia jest webinar, który zarejestrowany możecie obejrzeć poniżej.

Jedną z najważniejszych kwestii tam poruszonych jest Definition of Done (DoD). Co to tak naprawdę znaczy? Wg Scrum Guide przyrost jest skończony, kiedy jest potencjalnie wdrażalny. Ale czy na pewno? Uczestnicy webinaru idą dalej i wskazują, że DoD (albo coś, co jest wg nich “beyond DoD”) to przyrost charakteryzujący się takimi cechami jak built-releasable-released-validated. Interpretuje to jako rozszerzenie obecnej definicji ukończenia o elementy mówiące o faktycznym wdrożeniu (released) oraz o sprawdzeniu przyrostu z użytkownikami (validated).

Innymi istotnym stwierdzeniem w intro do szkolenia to “brak wymówki (ang. excused) dla zespołów, które nie traktują klienta centrycznie”. Tutaj wskazywany jest przykład zespołu budującego API (a więc bardziej nastawionego na backend niż frontend) i pokazanie (albo uświadomienie), że taki zespół również ma klientów i z jego produktu również ktoś korzysta.

Podsumowanie

Wyżej napisałem, że nareszcie. Nareszcie pojawił się taki kurs. Dlaczego tak? Ponieważ uważni czytelnicy mogli już zauważyć, że jestem wielkim zwolennikiem zaangażowania zespołów deweloperskich nie tylko w fazę delivery, ale także discovery. Pisałem już na naszych łamach o zespole, który faktycznie realizował obie fazy w ciągu jednego sprintu i to trwającego jeden tydzień.

Podsumowując zachęcam do wzięcia udziału w szkoleniu. Nie dlatego, że czerpiemy z tego jakieś korzyści ale dlatego, że problem różnych podejść do sposobu pracy przez deweloperów i UXów jest powszechny.

Źródła zdjęć: flickr.com udostępnione na licencji CC BY-NC-ND 2.0

Dawid Lewandowicz

Posiadam prawie 20 letnie doświadczenie związane z wytwarzaniem oprogramowania. Na początku swojej kariery pracowałem jako analityk, a później jako certyfikowany kierownik projektów (Prince2 Practitioner) w jednym z największych banków w Polsce. Od 8 lat pracuję jako Agile Coach (CSP, PSPO) z zespołami deweloperskimi oraz infrastrukturalnymi, w tym wspierałem także przejście z tradycyjnego modelu zarządzania na podejście bardziej zwinne (scrum, kanban). Pracuję również z zespołami biznesowymi. Wspieram je bazując na Customer Development Immersive, Entrepreneurship 101 oraz Professional Product Management Training - Blackblot. Dzięki swojemu doświadczeniu posiadam perspektywę tradycyjnych systemów zarządzania (waterfall) oraz opartych o podejście zwinne (agile w różnych wariacjach). Charakteryzuję się niekonwencjonalnymi pomysłami, wielokontekstową analizą prowadzącą do niestandardowych rozwiązań oraz, jak określają mnie współpracownicy, jestem głosem rozsądku połączonym z kwestionowaniem status quo. Jestem również wykładowcą Technik Zwinnych na WMiI UAM, współzałożycielem największego w Polsce portalu o agile (agile247.pl) oraz prowadzę szkolenia i konsultacje w ramach 202procent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x