Archiwum

„”Myślenie pytaniami” – ciekawa idea w drażniącej oprawie

Marilee Adams Myślenie pytaniami

Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami po przeczytaniu książki Marilee Adams Myślenie pytaniami. Nie dlatego, że jest wybitna. Nawet nie dlatego, że szczególnie polecam jej lekturę. Możne właśnie na wypadek, jeśli ktoś zastanawiałby się, czy faktycznie poświęcić jej czas. Wnosi ciekawą ideę dotyczącą budowania mocnych, otwartych pytań i dlatego o niej piszę, ale podaje ją w formie, która dla wielu osób może być co najmniej ciężkostrawna.

Przejdźmy do sedna – system Myślenie pytaniami (ang. Questions Thinking), motyw przewodni książki (więcej…)

 

“Tysiące lat temu był Sokrates” – wywiad o coachingu cz. 2

Magda Giec

Kuba: Wiem, że znasz trochę agile. Jak agile ma się w Twoim rozumieniu do tego, jak Ty definiujesz coaching?

Magdalena Giec: Jest tu ogromne wspólne pole. W coachingu chodzi o to, by klient sam zorganizował się w swoim życiu, sam suwerennie, bez wsparcia doradcy wyznaczył sobie cel, zbadał wiele opcji, które istnieją, a potem ułożył dobry plan i go wykonał. Tak w skrócie wygląda normalna dobra sesja, gdzie 3 fazy dobrej sesji coachingowej to cel, szukanie opcji, plan działania. Jak to się ma do samoorganizującego się zespołu? Idealnie! Ale to jest fascynujące dla mnie, że te dwa światy w Polsce – agile i coachowie “koszerni” z ICF i innych stowarzyszeń właściwie niewiele wiemy o sobie wzajemnie. Nie wiem jak to się stało. My powinniśmy się poznać, mamy mnóstwo do dania sobie w obie strony. (więcej…)

 

Początek współpracy z zespołem (Pierwsze kroki agile coacha)

pierwsze_krokiWspółpraca z każdym zespołem jest wyzwaniem. Dzisiaj traktuję je jako przygodę, która ma szansę przełożyć się na nową jakość pracy dla innych i kolejny bagaż wartościowych doświadczeń dla mnie jako agile coacha. Pamiętam jednak swoje pierwsze kroki w roli trenera i stres związany z początkiem współpracy z pierwszym zespołem. Brak satysfakcjonujących wyników i motywacji w zespole, słabe morale, niezadowoleni interesariusze i ja, która ma “coś” z tym zrobić – najlepiej szybko. Idę na review i po kolei notuję słabe strony spotkania – znudzone twarze, brak interesariuszy, niedookreślone historyjki, ”prawie” działające rozwiązania. Co tu zrobić? Jak podejść do tematu? (więcej…)

 
Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x