Archiwum

Andy Brandt „Polacy nie gęsi i swój agile mają”

Agile Update - logo wydarzeniaCzym jest Agile Update?

Andy Brandt: To pomysł jak dotrzeć do trochę innej grupy docelowej niż ta, do której są skierowane główne konferencje agile’owe – długie, drogie i często po angielsku. Nie mówię, że to źle, ale proponujemy inny format – krótko, po polsku i na jeden konkretny temat. Krótko, bo wszystko zamyka się w 3-4 godzinach, a poruszany temat zmienia się w każdej edycji. Do tej pory zrobiliśmy dwie edycje, a 21 października zapraszamy na trzecią.

Pierwsza była poświęcona skalowaniu – rozmawialiśmy o tym, jakie są dostępne modele skalowania, jakie są problemy i rozwiązania, rozmawialiśmy o SAFe, który był wtedy tematem “gorącym”, rozmawialiśmy też o wadze praktyk technicznych w skalowaniu (czyli temacie może nie zapominanym, ale niedostatecznie podkreślanym, bo często skupiamy się na tym, jak to procesowo ułożyć, a pomijamy, że to musi wszystko dawać dobrej jakości software).

Druga edycja była o jakości w agile, a więc o tym, co daje Test Driven Development, jakie jest znaczenie testów jako feedbacku itp. Nie będę się rozwodził nad tym, bo wszystkie prezentacje są na naszym YT i zapraszam, żeby je sobie obejrzeć.

Najbardziej cieszę się z tej nadchodzącej edycji, bo tematem jest agile i zarządzanie – temat moim zdaniem mało dotykany. Jest dużo ofert na rynku – szeroko rzecz ujmując – dla Scrum Masterów i wszelkiej maści “procesowców”, trochę mniej jest dla “produktowców”, ale jak się poszuka, to też się znajdzie. Są warsztaty, konferencje – na przykład teraz na AgileByExample było świetne wystąpienie Paula Klippa na temat tego, jak formułować produkt w oparciu o feedback, albo Moniki Turskiej o tym, jak w Atlassian podeszli do portfelu produktów i go zmniejszali, by uzyskać większą efektywność. Są więc tematy produktowe, natomiast mało jest tematów dla menedżerów i oni są  pozostawieni samym sobie, poza tym dość naiwnym komunikatem, że “są niepotrzebni”. To jest troszkę za mało, gdyż wydaje mi się, że ich rola się zmienia, ale wciąż istnieje. Chciałem ten temat poruszyć już od jakiegoś czasu, ale też chciałem, żeby o tym opowiedzieli ludzie, którzy to naprawdę robią na co dzień, a nie konsultanci, którzy nawet jeśli mają doświadczenie w tej dziedzinie, to rzadko kiedy jest ono bieżące i aktualne. (więcej…)

 
Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x