Archiwum

Odrobina coachingu na retrospektywę

Coaching koncentruje się na ludzkim rozwoju i jako taki jest idealną kopalnią technik i metod przydatnych również Agile Coachowi i Scrum Masterowi w pracy z zespołem. Dziś chciałabym przybliżyć wam dwa narzędzia, które możecie z powodzeniem zastosować podczas retrospektywy. Pierwsze z nich pomaga zjeść słonia kawałek po kawałku, czyli znaleźć rozwiązania na nierozwiązywalne problemy, a drugie otwiera zespół na przyszłość i koncentruje go na dążeniu do ambitnych celów.

(więcej…)

 

Czy nadaję się na Agile Coacha?

Czym zajmuje się Agile Coach? Jakie kompetencje powinien mieć Agile Coach? Jaka jest rola Agile Coacha? Internet jest pełen artykułów, postów, prezentacji i video omawiających szczegółowo postać Agile Coacha na tle zespołu, organizacji, pracy z managementem, transformacji, czy wprowadzania usprawnień. Trudniej natomiast znaleźć informacje, jak zostać dobrym Agile Coachem. Co sprawia, że niektórzy zostają świetnymi Agile Coache’ami, a inni tylko się o tę świetność ocierają? Przez ostatnie lata miałam okazję rekrutować sporo osób, nie tylko doświadczonych, ale właśnie zupełnych świeżynek, które wewnątrz organizacji miały rozwijać się w kierunku Agile Coacha. Obserwując ich postępy, pracę z zespołami, zadawane pytania, podejście do problemów, pokusiłam się o mój własny ranking pytań na temat ich sposobu myślenia, ich postaw, na które pozytywna odpowiedź utwierdza mnie w przekonaniu, że właśnie patrzę na Agile Coacha z potencjałem: (więcej…)

 

Noworoczne postanowienia

resolutions-angusandphilWow. Ten rok minął jak z bicza strzelił. A skoro nowy się zaczyna, to chyba pora na parę noworocznych postanowień. Ostatnio dużo się coachowałam, więc wiem, jak ważne jest zdefiniowanie sobie celów jako środka do realizacji wyzwań. Więc tak: (więcej…)

 

„”Myślenie pytaniami” – ciekawa idea w drażniącej oprawie

Marilee Adams Myślenie pytaniami

Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami po przeczytaniu książki Marilee Adams Myślenie pytaniami. Nie dlatego, że jest wybitna. Nawet nie dlatego, że szczególnie polecam jej lekturę. Możne właśnie na wypadek, jeśli ktoś zastanawiałby się, czy faktycznie poświęcić jej czas. Wnosi ciekawą ideę dotyczącą budowania mocnych, otwartych pytań i dlatego o niej piszę, ale podaje ją w formie, która dla wielu osób może być co najmniej ciężkostrawna.

Przejdźmy do sedna – system Myślenie pytaniami (ang. Questions Thinking), motyw przewodni książki (więcej…)

 

“Tysiące lat temu był Sokrates” – wywiad o coachingu cz. 2

Magda Giec

Kuba: Wiem, że znasz trochę agile. Jak agile ma się w Twoim rozumieniu do tego, jak Ty definiujesz coaching?

Magdalena Giec: Jest tu ogromne wspólne pole. W coachingu chodzi o to, by klient sam zorganizował się w swoim życiu, sam suwerennie, bez wsparcia doradcy wyznaczył sobie cel, zbadał wiele opcji, które istnieją, a potem ułożył dobry plan i go wykonał. Tak w skrócie wygląda normalna dobra sesja, gdzie 3 fazy dobrej sesji coachingowej to cel, szukanie opcji, plan działania. Jak to się ma do samoorganizującego się zespołu? Idealnie! Ale to jest fascynujące dla mnie, że te dwa światy w Polsce – agile i coachowie “koszerni” z ICF i innych stowarzyszeń właściwie niewiele wiemy o sobie wzajemnie. Nie wiem jak to się stało. My powinniśmy się poznać, mamy mnóstwo do dania sobie w obie strony. (więcej…)

 

Coach jest świadkiem a nie uczestnikiem – wywiad z Magdaleną Giec o coachingu cz. 1

Magda Giec

Kuba: Czym jest coaching, tak jak Ty go rozumiesz?

Magdalena Giec: Dla mnie osobiście coaching to towarzyszenie człowiekowi w dogadywaniu się z sobą samym. Na rynku jest jeszcze pomieszanie pojęć i definicji coachingu. Według najnowszych standardów wypracowanych przez środowisko coachów, coaching to wspieranie rozwoju i pomaganie w osiąganiu celów klienta bez mówienia mu jak ma to zrobić. To ważne, bo jeszcze kilkanaście lat temu coach kojarzył się tylko z trenerem sportowym. Tego typu coach obserwował Cię, dawał Ci feedback, co możesz zrobić lepiej, a osoba, której udzielano takich uwag potem stara się robić “to” lepiej. Taki coach motywuje, zagrzewa do walki i stąd często ludzie stawiający przy słowie coach jakiś przymiotnik, na przykład Diet Coach, działają według schematu “powiedz mi co jesz, ja Ci powiem, czy to jest dobre, będę Cię motywował żebyś lepiej się odżywiał zgodnie z wiedzą, którą ja posiadam”. (więcej…)

 
Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X