Archiwum

Noworoczne postanowienia

resolutions-angusandphilWow. Ten rok minął jak z bicza strzelił. A skoro nowy się zaczyna, to chyba pora na parę noworocznych postanowień. Ostatnio dużo się coachowałam, więc wiem, jak ważne jest zdefiniowanie sobie celów jako środka do realizacji wyzwań. Więc tak: (więcej…)

 

„”Myślenie pytaniami” – ciekawa idea w drażniącej oprawie

Marilee Adams Myślenie pytaniami

Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami po przeczytaniu książki Marilee Adams Myślenie pytaniami. Nie dlatego, że jest wybitna. Nawet nie dlatego, że szczególnie polecam jej lekturę. Możne właśnie na wypadek, jeśli ktoś zastanawiałby się, czy faktycznie poświęcić jej czas. Wnosi ciekawą ideę dotyczącą budowania mocnych, otwartych pytań i dlatego o niej piszę, ale podaje ją w formie, która dla wielu osób może być co najmniej ciężkostrawna.

Przejdźmy do sedna – system Myślenie pytaniami (ang. Questions Thinking), motyw przewodni książki (więcej…)

 

“Tysiące lat temu był Sokrates” – wywiad o coachingu cz. 2

Magda GiecKuba: Wiem, że znasz trochę agile. Jak agile ma się w Twoim rozumieniu do tego, jak Ty definiujesz coaching?

Magdalena Giec: Jest tu ogromne wspólne pole. W coachingu chodzi o to, by klient sam zorganizował się w swoim życiu, sam suwerennie, bez wsparcia doradcy wyznaczył sobie cel, zbadał wiele opcji, które istnieją, a potem ułożył dobry plan i go wykonał. Tak w skrócie wygląda normalna dobra sesja, gdzie 3 fazy dobrej sesji coachingowej to cel, szukanie opcji, plan działania. Jak to się ma do samoorganizującego się zespołu? Idealnie! Ale to jest fascynujące dla mnie, że te dwa światy w Polsce – agile i coachowie “koszerni” z ICF i innych stowarzyszeń właściwie niewiele wiemy o sobie wzajemnie. Nie wiem jak to się stało. My powinniśmy się poznać, mamy mnóstwo do dania sobie w obie strony. (więcej…)

 

Coach jest świadkiem a nie uczestnikiem – wywiad z Magdaleną Giec o coachingu cz. 1

Magda GiecKuba: Czym jest coaching, tak jak Ty go rozumiesz?

Magdalena Giec: Dla mnie osobiście coaching to towarzyszenie człowiekowi w dogadywaniu się z sobą samym. Na rynku jest jeszcze pomieszanie pojęć i definicji coachingu. Według najnowszych standardów wypracowanych przez środowisko coachów, coaching to wspieranie rozwoju i pomaganie w osiąganiu celów klienta bez mówienia mu jak ma to zrobić. To ważne, bo jeszcze kilkanaście lat temu coach kojarzył się tylko z trenerem sportowym. Tego typu coach obserwował Cię, dawał Ci feedback, co możesz zrobić lepiej, a osoba, której udzielano takich uwag potem stara się robić “to” lepiej. Taki coach motywuje, zagrzewa do walki i stąd często ludzie stawiający przy słowie coach jakiś przymiotnik, na przykład Diet Coach, działają według schematu “powiedz mi co jesz, ja Ci powiem, czy to jest dobre, będę Cię motywował żebyś lepiej się odżywiał zgodnie z wiedzą, którą ja posiadam”. (więcej…)

 

Początek współpracy z zespołem (Pierwsze kroki agile coacha)

pierwsze_krokiWspółpraca z każdym zespołem jest wyzwaniem. Dzisiaj traktuję je jako przygodę, która ma szansę przełożyć się na nową jakość pracy dla innych i kolejny bagaż wartościowych doświadczeń dla mnie jako agile coacha. Pamiętam jednak swoje pierwsze kroki w roli trenera i stres związany z początkiem współpracy z pierwszym zespołem. Brak satysfakcjonujących wyników i motywacji w zespole, słabe morale, niezadowoleni interesariusze i ja, która ma “coś” z tym zrobić – najlepiej szybko. Idę na review i po kolei notuję słabe strony spotkania – znudzone twarze, brak interesariuszy, niedookreślone historyjki, ”prawie” działające rozwiązania. Co tu zrobić? Jak podejść do tematu? (więcej…)

 
Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x