Archiwum

Scrum Master wspiera innych, czyli co konkretnie robi? cz.2

pytania dla Scrum Mastera

W pierwszej części artykułu opisałam, jak rozumiem wspieranie innych (scrum master wspiera innych czyli co konkretnie robi cz. 1przez Scrum Mastera, na czym polega jego praca i za co jest odpowiedzialny. W tej części, zgodnie z obietnicą, przedstawiam Wam konkretne obszary, w jakich Scrum Master może wspierać Product Ownera, Zespół Deweloperski i Organizację. (więcej…)

 

Scrum Master wspiera innych, czyli co konkretnie robi? cz.1

Komiks pig & chicken“Wspieranie” to słowo klucz i buzzword jednocześnie. Często pojawia się w kontekście roli Scrum Mastera i nie implikuje tego, że jest on odpowiedzialny za jakiekolwiek efekty swojej pracy. W Scrum Guide przeczytacie: Scrum Master jest odpowiedzialny za to, by Scrum był rozumiany i stosowany. W mojej interpretacj oznacza to przede wszystkim odpowiedzialność za to, jak zmienia się w czasie sposób pracy Zespołu Deweloperskiego i Product Ownera. Idąc krok dalej, współodpowiedzialność za efekty ich pracy. Te powinny coraz bardziej zbliżać się do ideału wyznaczonego przez agile i z takiej perspektywy proponuję spojrzeć na rolę Scrum Mastera. (więcej…)

 
Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x