Archiwum

Kiedy pytania zastępcze robią śrut z naszych spotkań

Od jakiegoś czasu studiuję Kahnemana. Pokaźnych gabarytów książka “Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” zbiera najważniejsze odkrycia i idee laureata nagrody Nobla, który podważył racjonalność naszych decyzji i osądów. Czytam, odkładam, trawię, wracam. Wiele z jego idei daje mi mocno do myślenia. W tym materiale podzielę się z Wami jedną z nich – tezą dotyczącą tego, że jeśli słyszymy trudne pytanie, na które nasz umysł nie potrafi szybko znaleźć odpowiedzi, podsuwa nam  pytanie prostsze – zastępcze i udziela odpowiedzi właśnie na nie. Podstępne. I z szerokim polem rażenia. Szczególnie, jeśli wyobrazimy sobie sytuację, w której trudne pytanie zostaje skierowane do grupy ludzi, na przykład zespołu. I okazuje się, że każda z osób, owszem, udziela odpowiedzi, ale na inne pytanie zastępcze. Niemożliwe. Czyżby? (więcej…)

 

Ostrożnie, agile mami!

David Plunkert

David Plunkert dla NYT

Dawno, dawno temu wspominałam przy okazji relacji z konferencji Agile w Biznesie i z prezentacji Tomka Włodarka, że mamy zamiar przybliżyć wam idee Daniela Kahnemana. W ramach zatem zachęty do dalszego zgłębiania tematu chciałabym zainteresować was prezentacją Pierre’a Hervouet’a pod bardzo intrygującym tytułem „Beware, agile is manipulating you”, która również odwołuje się do badań Kahnemana i przenosi je na grunt agile. (więcej…)

 
Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x