Archiwum

Doświadczenia płynące z wdrożeń metod i praktyk Lean i Agile – podsumowanie spotkania PAUG

Poznan Agile User GroupComiesięczne spotkanie poznańskich sympatyków agile – czyli popularny PAUG – odbyło się tym razem nie w pierwszy poniedziałek miesiąca, tylko wyjątkowo w czwartek. Prelegent, Paweł Brodziński, akurat tego dnia prowadził szkolenie w Poznaniu i w ten sposób narodził się pomysł, aby skorzystać z okazji i zaprosić Pawła na PAUG’a.

Formuła BYOP (ang. Bring Your Own Problem) – metoda grupowego rozwiązywania problemów – stosowana w miarę regularnie od pewnego czasu, sprawdza się bardzo dobrze, stąd i tym razem spotkanie podzielone zostało na część warsztatową (BYOP) oraz prelekcję zaproszonego gościa.

(więcej…)

 

Style osobiste a Scrum, czyli wrześniowy Poznan Agile User Group

paug-krysia-abraham-walasiak

Krystyna Abraham-Walasiak podczas wykładu

Pierwsze spotkanie Poznań Agile User Group po przerwie wakacyjnej rozpoczęło się warsztatem Krystyny Abraham-Walasiak zatytułowanym “Jak Cię widzą… Style osobiste a usprawnianie komunikacji w zespole srumowym”.

Warsztat rozpoczął się od przedstawienia teorii dotyczącej stylów osobistych, które przejawiamy zarówno myśląc, jak i w swoich zachowaniach. Rozróżniamy trzy główne style ja (zwane też stylami ego), mianowicie:

  • rodzic (normatywny oraz opiekuńczy)
  • dziecko (naturalne, uległe oraz zbuntowane)
  • dorosły

Każdy z tych stanów przejawia się innym zestawem słów, tonem głosu, ekspresji czy postawą. (więcej…)

 

Podsumowanie czerwcowego spotkania PAUG

W czerwcu Poznan Agile User Group zebrała się wysłuchać prezentacji Marka Trylińskiego “Środowisko bardziej nieprzyjazne czy bardziej przychylne? W jakim pracujesz?”, a oprócz tego wypróbowana została nowa formuła spotkania dająca większą przestrzeń dla dyskusji wśród wszystkich uczestników.

Czerwcowe spotkanie PAUG. Autor: Grzegorz Malewski

Czerwcowe spotkanie PAUG.
Autor: Grzegorz Malewski

Marek, w żywiołowej prezentacji, zderzył ze sobą scruma w środowisku nieprzychylnym, wręcz wrogim z możliwymi rozwiązaniami tych samych sytuacji w środowisku przyjaznym, z zaufaniem dla zespołu. Posługując się całkiem trafnymi cytatami wskazał, jak podobne problemy – estymowanie, dokumentacja, podejście do ceremonii – mogą być całkowicie różnie rozstrzygane.

(więcej…)

 

Kwietniowe spotkanie PAUG

Budynek Biblioteki i Centrum Wykładowego PPW miniony poniedziałek, jak co miesiąc, odbyło się kolejne spotkanie Poznań Agile User Group (PAUG). Ponieważ miejsce naszych dotychczasowych spotkań przechodzi remont, byliśmy zmuszeni do znalezienia sobie nowego. Dzięki uprzejmości prof. Jerzego Nawrockiego kwietniowe spotkanie odbyło się w budynku Biblioteki i Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej (PP). Byłem tam po raz pierwszy i podzielę się moją osobistą refleksją – budynkiem PP weszła w XXI wiek, zwłaszcza obserwując starsze budynki kompleksu po przeciwległej stronie ulicy.

Prelegentem na naszym kwietniowm spotkaniu był Radek Lont, wywiad z którym mogliście ostatnio przeczytać na naszych łamach. (więcej…)

 

„Nie marnuj swojego Scruma!” – podsumowanie marcowego Poznań Agile User Group

Jakub Szczepanik podczas prezentacji "Nie marnuj swojego Scruma!"

Jakub Szczepanik podczas prezentacji „Nie marnuj swojego Scruma!”

Marcowe spotkanie poznańskiej społeczności agile upłynęło pod znakiem kolaboracji lean oraz agile. Grupa kilkudziesięciu osób spotkała się, aby wysłuchać prezentacji Kuby Szczepanika “Nie marnuj swojego Scruma!”. Jak okazało się w trakcie wystąpienia, tytułowe “marnotrawstwo” było bezpośrednim nawiązaniem do lean’owego pojęcia “waste”, oznaczającego wszelkiego rodzaju marnotrawstwa, które negatywnie wpływają na przebieg procesu produkcyjnego.

Prelegent wyszedł od teorii lean manufacturing, tłumacząc czym jest i skąd pochodzi oraz wprowadził kilka podstawowych pojęć, pozwalających lepiej zrozumieć temat, m.in. just in time, ciągłe usprawnianie się czy wizualizacja procesu. Osią prezentacji było przełożenie skategoryzowanych typów marnotrawstwa na konkretne aspekty pracy Scrumem. (więcej…)

 

„Klient tkwi w szczegółach” – podsumowanie styczniowego Poznan Agile User Group

paug

50 uczestników, jeden prelegent, rzadki temat i wielotorowe dyskusje – tak w skrócie można zapamiętać styczniowe spotkanie poznańskiej grupy agilowej. Paweł Ziemba przygotował swoje ujęcie tematu roli Product Ownera i podszedł do sprawy metodycznie, analizując i wyliczając przypadki projektów, w których brał udział. Można zarzucać trochę akademickie podejście do podziału projektów pod wieloma względami na typy, których nazwy czasami wzbudzały kontrowersje, ale tym podziałem Paweł pokazał uczestnikom ważną rzecz – dyskutując o roli Product Ownera, a w szczególności sypiąc jak z rękawa dobrymi radami, jak PO powinien się zachowywać, albo kto nim powinien być, warto najpierw sprawdzić, o jakim kontekście projektu mówimy. Czym innym będzie projekt unijny pisany wg ustalonej z góry specyfikacji dla zewnętrznej firmy na podstawie zamkniętego kontraktu, a czym innym wewnętrzny projekt rozwoju produktu własnej firmy. A jeszcze kompletnie inną specyfikę może mieć projekt na zamówienie po wygranym przetargu, pisany przez dostawcę dla urzędu administracji publicznej.

(więcej…)

 
Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x