Archiwum

Aktualizacja Scrum Guide 2017

Twórcy Scruma, Jeff Sutherland i Ken Schwaber, od czasu do czasu aktualizują treść Podręcznika o Scrumie (ang. Scrum Guide), poprawiając sformułowania konkretnych wytycznych, albo ewoluując jego zasady na bazie tego, co wciąż w praktyce obserwują w zespołach korzystających z tego frameworka. 7 listopada 2017 w trakcie webinara ogłoszone zostały najnowsze zmiany: dookreślenie możliwych kontekstów, gdzie zastosowany może być Scrum, dodefiniowanie roli Scrum Mastera, uwypuklenie aspektu inspekcji i adaptacji w ramach Codziennego Scruma, łopatologiczne wyjaśnienie czym są „timeboxy” i dodanie praktyki uwzględniania w Backlogu Sprintu zadań usprawnieniowych wynikających z Retrospektyw.

(więcej…)

 

Odświeżenie Scrum Guide’a – co zmienia się w Scrumie w 2016 roku?

ScrumValues6 lipca 2016 twórcy Scruma (Jeff Sutherland i Ken Schwaber) ogłosili kolejne odświeżenie zasad Scruma zawartych w Przewodniku po Scrumie. Jeff i Ken wyjaśnili, co zmienili i z czego wyniknęła potrzeba kolejnej ewolucji podstaw Scruma. Rozszerzyli też wprowadzone zmiany o swoje interpretacje tych zapisów i historie, jakie za nimi stoją.

W porównaniu do poprzedniej zmiany (z 2013 roku) tegoroczne odświeżenie Scruma wydaje się być niewielkie. Trywializując sprawę, można powiedzieć, że wszystko, co zrobiono, to raptem dodano “Wartości Scruma” do początkowych sekcji Przewodnika po Scrumie. Jeff z Kenem zbierali informacje zwrotną od użytkowników Scruma i sugestia dodania Wartości Scrumowych do podstawowej definicji Scruma była najczęściej pojawiającą się propozycją.

(więcej…)

 
Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x