Archiwum

„Commitment” na „forecast” – co stoi za tą zmianą?

W 2011 roku Scrum Guide przeszedł cykliczną aktualizację. Jedną ze zmian było zastąpienie słowa commitment (pol. zobowiązanie) na słowo forecast (pol. prognoza). Od tego momentu zespół deweloperski prognozuje, które z zadań z Rejestru Produktu zostaną przez niego dostarczone na koniec iteracji. Była to jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian w Scrum Guide, dlatego też napisałem kilka zdań mojego rozumienia tych słów i co się z nimi wiąże.

(więcej…)

 

Scrum Guide – jedyny oficjalny przewodnik po Scrumie

Framework (pol. ramy postępowania) Scrum jest opisany szczegółowo w Scrum Guide (pol. Przewodnik po Scrumie). W związku z licznymi pytaniami, chcieliśmy krótko Wam te ramy przybliżyć. Jako osoby pracujące w Scrumie, powinniście wiedzieć, jakimi zasadami się kierować przy  tworzeniu lub rozwijaniu produktu. 

(więcej…)

 

Aktualizacja Scrum Guide 2017

Twórcy Scruma, Jeff Sutherland i Ken Schwaber, od czasu do czasu aktualizują treść Podręcznika o Scrumie (ang. Scrum Guide), poprawiając sformułowania konkretnych wytycznych, albo ewoluując jego zasady na bazie tego, co wciąż w praktyce obserwują w zespołach korzystających z tego frameworka. 7 listopada 2017 w trakcie webinara ogłoszone zostały najnowsze zmiany: dookreślenie możliwych kontekstów, gdzie zastosowany może być Scrum, dodefiniowanie roli Scrum Mastera, uwypuklenie aspektu inspekcji i adaptacji w ramach Codziennego Scruma, łopatologiczne wyjaśnienie czym są „timeboxy” i dodanie praktyki uwzględniania w Backlogu Sprintu zadań usprawnieniowych wynikających z Retrospektyw.

(więcej…)

 

Odświeżenie Scrum Guide’a – co zmienia się w Scrumie w 2016 roku?

ScrumValues

6 lipca 2016 twórcy Scruma (Jeff Sutherland i Ken Schwaber) ogłosili kolejne odświeżenie zasad Scruma zawartych w Przewodniku po Scrumie. Jeff i Ken wyjaśnili, co zmienili i z czego wyniknęła potrzeba kolejnej ewolucji podstaw Scruma. Rozszerzyli też wprowadzone zmiany o swoje interpretacje tych zapisów i historie, jakie za nimi stoją.

W porównaniu do poprzedniej zmiany (z 2013 roku) tegoroczne odświeżenie Scruma wydaje się być niewielkie. Trywializując sprawę, można powiedzieć, że wszystko, co zrobiono, to raptem dodano “Wartości Scruma” do początkowych sekcji Przewodnika po Scrumie. Jeff z Kenem zbierali informacje zwrotną od użytkowników Scruma i sugestia dodania Wartości Scrumowych do podstawowej definicji Scruma była najczęściej pojawiającą się propozycją.

(więcej…)

 
Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X