Archiwum

A co jeśli agile nie jest potrzebny?

CynefinObrazoburczy tytuł, prawda? Tym bardziej na portalu poświęconym zwinnym metodom pracy, co? To może od razu przejdę do sedna, żeby nie trzymać was dłużej w niepewności. W 1999 roku Dave Snowden pracując dla IBM w Institute for Knowledge Management sformułował model Cynefin, który miał pomóc klasyfikować różne typy problemów i wymagań i w zależności od nich miał pomóc dopasować właściwą reakcję. Model ten jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany nie tylko do zarządzania firmą, ale także do pracy z zespołem, czy nad projektem. I to właśnie ten model pokazuje, że czasem praca w sposób zwinny może nie tylko nie przynieść spodziewanych korzyści, ale wręcz utrudnić postęp i wpłynąć negatywnie na efekty. (więcej…)

 

Zamek dla milionera, czyli jak porównać Agile z Waterfallem.

zamek1Parę lat temu, prowadząc z Jackiem Wieczorkiem szkolenia z podstaw Scruma, na początku musieliśmy zazwyczaj zmierzyć się z pytaniami o sens i zasadność pracy w zwinny sposób. Osoby, które dotychczas nie miały do czynienia ze Scrumem, często chciały nie tylko wiedzieć, „jak to się je”, ale również co daje Scrum, dlaczego ma być „lepszy” od waterfalla i kiedy tak naprawdę warto go stosować. Na potrzeby tych pytań przygotowaliśmy ćwiczenie inspirowane grą w pociągi, którym chcemy się z wami tu podzielić. Może dzięki niemu i wam będzie czasem łatwiej wytłumaczyć, o co tak naprawdę chodzi w Agile i iteracyjnym sposobie pracy. (więcej…)

 
Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x