Od Z do A – udana minikonferencja Zwinnej Łodzi

Jakiś czas temu zapraszaliśmy Was na minikonferencję “Od Z do A”. Przedstawiciel redakcji Agile247.pl był wśród uczestników i niniejszym, choć ze sporym opóźnieniem, przekazujemy Wam relację z tego ciekawego wydarzenia. W międzyczasie minikonferencja zamieniła się w cykl wydarzeń, z których najbliższe odbędzie się w poniedziałek 29.02, gdzie z wystąpieniem wystąpi Piotr Trojanowski. Temat zmian w jego organizacji wywołał dość zacięte dyskusje w komentarzach do artykułu Ewy o potrzebie posiadania Product Ownera , więc tym bardziej warto wyrobić sobie własne zdanie i zapoznać się case study Currency One oraz skorzystać z okazji do zadania pytań.

Minikonferencja „#odZdoA” odbyła się 21 stycznia i przyciągnęła ok. 70 uczestników, co jest całkiem pokaźną ilością jak na wydarzenie w środku tygodnia po godzinach pracy. Szczególnie mocno zaskoczyły mnie grupy przedstawicieli innych miast (Wrocław, Poznań i Warszawa), chyba można zaryzykować tezę, że interesujące i treściwe wydarzenia lokalne mogą wykraczać poza daną społeczność i tym samym przyczyniać się do wymiany kontaktów i doświadczeń. Wydarzenie składało się z dwóch części – najpierw odbyły się krótkie prezentacje zaproszonych gości, a potem uczestnicy podzielili się na zaproponowane tematy warsztatowe i w podgrupach kontynuowali dyskusję wynikającą z prezentacji. Całość dnia skończyła się krótkim podsumowaniem wniosków z każdej grupy i pamiątkowym selfie Radka Lonta 😉

Zwinna Łódź - minikonferencja od Z do A
Zwinna Łódź – minikonferencja od Z do A – zdjęcie pamiątkowe na zakończenie wydarzenia

Pierwsza prezentacja Witka Buraczyńskiego zatytułowana była “Change Management”. Witek nie jest związany z nurtem agile, zajmuje się od dłuższego czasu konsultingiem strategicznego zarządzania zmianą. Pomimo, że z transformacjami agilowymi nie miał do tej pory do czynienia, najbardziej zapadająca mi w pamięć sugestia jest uniwersalna i znana również przy okazji na przykład wprowadzania do organizacji Scruma czy Kanbana. Witek przytoczył 8 kroków zmiany zaprezentowanych w opowieści “Gdy góra lodowa topnieje” (ang. “Our Iceberg is Melting”) Johna Kottera.



  1. Wywołaj poczucie konieczności podjęcia zmian
  2. Stwórz zespół kierujący, upewnij się, że istnieje silna grupa kierująca procesem prowadzenia zmian
  3. Opracuj wizję i strategię zmian
  4. Przekaż wizję i zdobądź poparcie
  5. Zmobilizuj wszystkich do działania
  6. Osiągaj i propaguj krótkoterminowe sukcesy
  7. Nie spoczywaj na laurach
  8. Stwórz nową kulturę

Kolejnym mówcą był Łukasz Węgrzyn, który przedstawił skróconą wersję swojego “Zwinnego kontraktu”. Łukasz w ironiczny sposób wyjaśnił, dlaczego prawnicy nie lubią umów zwinnych – nie zawierają zapisów o zakresie i czasie realizacji, co brzmi, jakby zamawiający software nie wiedział, czego chce i kiedy to ma być dostarczone. Zanegował też popularne słowa kluczowe związane z umowami – niemożliwe jest istnienie kuloodpornych kontraktów i że nie powinno się przygotować umów “na czas wojny”. Podejście konfrontacyjne prowadzi do tego, że tradycyjne kontrakty najdłużej negocjowane są w punktach związanych z ograniczeniami odpowiedzialności, ceną czy karami umownymi. Żaden z tych aspektów nie wpływa na wartość biznesową, nie dostarcza korzyści ani wykonawcy ani zamawiającemu. Absolutnie nie pomagają w budowaniu zaufania. Łukasz wskazał kilka wskazówek, jakie sprawy wpływają korzystnie na zwinność umowy:

  • Niezbyt formalna i nieskomplikowana procedura kontroli zmian w projekcie
  • Zaufanie Zamawiającego do swojego przedstawiciela i umocowanie Product Ownera do podejmowania decyzji w projekcie
  • Prostota umowy (w tym punkcie trafiona w punkt ironia o długości umów uzasadniających wysokie wynagrodzenie dla prawnika)
  • Scenariusz wyjścia, coś na kształt intercyzy – zgoda na temat tego, jak się strony rozstaną w projekcie, by uniknąć nerwowych scen, gdy coś pójdzie nie tak
  • Procedury współpracy w projekcie

Było już kilka okazji do tego, by tej prezentacji posłuchać, ostatnio Łukasz wychodzi poza granice naszego kraju i będzie jednym z prelegentów konferencji Agilia’16. Przy każdej kolejnej okazji gorąco rekomenduję to wystąpienie każdemu, kto go jeszcze nie widział, ponieważ Łukasz świetnie godzi zrozumienie Agile z kontekstem umów pomiędzy zamawiającym a dostawcą. I prezentuje to w zapadający w pamięć sposób.

Łukasz Węgrzyn prezentuje "Zwinny Kontrakt"
Łukasz Węgrzyn prezentuje „Zwinny Kontrakt”

Kolejnym prelegentem był Mirek Dąbrowski, który podjął się próby zaprezentowania, jak świat Agile jest akceptowany, a czasem nawet włączany do standardu tradycyjnych organizacji zarządzania projektami (PRINCE2, IMPA, PMI). Największym zaskoczeniem było zaprezentowanie rozszerzenia PRINCE2 Agile. Fajnie, że tradycyjne zarządzanie projektami dostrzega korzyści agile i próbuje jakoś reagować na popularność tego nurtu, ale przy okazji próby zareklamowania chociażby PRINCE2Agile bardzo rzuciło mi się w oczy, że mimo ładnych i rozbudowanych schematów tradycyjny Project Management próbuje oswoić ideę Scruma traktując go jako cząstkę składową rozbudowanych modeli wielu warstw zarządzania. Scrum akceptowany jest jako sposób na organizację pracy zespołu, a “poważne” tematy wymagają czapki zarządczej w postaci procesów zarządzania projektami, programami i portfelami. Rozumiem, że są organizacje, którym apetytu na zwinność wystarcza na poziomie sposobu spotykania się zespołów na nową “modłę”, jednak nie spodziewam się zbyt wielu korzyści z tak “głębokich” transformacji. Męczy mnie tylko, że przy skali i skuteczności dotarcia do szerokich mas przez te organizacje, za każdym razem, gdy ktoś używa słowa “agile”, trzeba czujnie dopytać, co konkretnie ma na myśli. Może mówić o jakiejś bardzo fajnej, zaawansowanej implementacji Scruma, może mieć na myśli SAFe, a od niedawna również rozszerzenie PRINCE2…

Dwie ostatnie prelekcje, to case studies PZU (Ewa Koprowska i Michał Kopyt) oraz Filip Czapeczka opowiadający o losach organizacji, w których był Scrum Masterem. Czas mocno gonił, więc oba case’y był dość skondensowane i w pewnym sensie były tylko zachętą do tego, by w czasie dyskusji w podgrupach zanurkować głębiej w szczegóły i poznać losy tych firm lepiej. Na pewno warto docenić otwartość, z jaką obie te prezentacje były przedstawione: Ewa, Michał i Filip chętnie przyznawali się do miejsc, w których się wiele nauczyli, z którymi mieli problemy, które niekoniecznie im wyszły mimo wysiłków.

Dyskusje w grupach warsztatowych zostały spisane przez moderatorów ze Zwinnej Łodzi i zachęcam do ich przejrzenia na stronie – http://zwinnalodz.eu/na-przyszlosc-po-odzdoa/ .

Podsumowując, społeczność Zwinnej Łodzi przygotowała bardzo wartościowe wydarzenie, które ściągnęło sporo uczestników i zaktywizowało do długich dyskusji oraz wymiany doświadczeń. Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu “Od Z do A” oraz na spotkania lokalnych społeczności, których program znaleźć możecie w naszym kalendarium.

Źródła zdjęć: Zwinna Łódź – Radek Lont i Maciej Ciszek (maciejciszek.pl)

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x