Scrum Guide – jedyny oficjalny przewodnik po Scrumie

Framework (pol. ramy postępowania) Scrum jest opisany szczegółowo w Scrum Guide (pol. Przewodnik po Scrumie). W związku z licznymi pytaniami, chcieliśmy krótko Wam te ramy przybliżyć. Jako osoby pracujące w Scrumie, powinniście wiedzieć, jakimi zasadami się kierować przy  tworzeniu lub rozwijaniu produktu. 

Scrum Guide powstał w latach ‘90, aby opisać i przybliżyć zasady opisujące framework Scrum. Jednak jeszcze wcześniej, bo już w latach ‘80, dwóch japońskich naukowców (Hirotaka Takeuchi i Ikujiro Nonaka) zbadało i opisało działania japońskich i amerykańskich firm takich jak np. Fuji-Xerox, Canon, Honda, które uzyskały (wtedy) przewagę konkurencyjną (np. lustrzanka AE-1 od Canon). Wyniki swych badań opublikowali w Harvard Business Review w artykule “New New Product Development Game”. Istotną cechą, którą wskazywali jest m.in. samoorganizujący się zespół. Na szkoleniach opisuję anegdotę o filmie Apollo 13, a konketnie tę scenę:

Warsztaty Labirynty Scruma, 9-10 grudnia we Wrocławiu


Przed zgromadzonymi w pokoju ludźmi stawia się jasny cel (włożenie okrągłego filtra w kwadratowy) i osoby te, mając całą swoją wiedzę, doświadczenie i materiały dostępne w lądowniku, muszą ten problem rozwiązać. To właśnie znaczy dla mnie samoorganizujący się i interdyscyplinarny (czyli posiadający ekspertów w różnych dziedzinach) zespół. Tak też powinien wyglądać idealny Zespół Deweloperski, posiadający kompetencje niezbędne do wytworzenia i utrzymania produktu.

Opisywany w Przewodniku Scrum, jest stosowany do rozwijania oprogramowania, sprzętu, oprogramowania wbudowanego (ang. embedded), sieci zintegrowanych usług i autonomicznych pojazdów. Znalazł swoje zastosowanie w szkolnictwie, administracji publicznej, marketingu, zarządzaniu operacjami w organizacjach, budowy samochodu lub samolotu.

Podręcznik stanowi o filarach ram Scrum, czyli:

Przejrzystości

Cała praca zespołu Scrumowego powinna być jawna. Wszystkie reguły, które stosują, powinny być dla nich zrozumiałe,

Inspekcji

Zespół Scrumowy powinien badać artefakty i wydarzenia tak, aby wychwytywać wszelkie niedociągnięcia z nimi związane.

Scrum wyróżnia elementy frameworku, w których można Inspekcję przeprowadzić:

 • Planowanie Sprintu (ang. Sprint Planning),
 • Codzienny Scrum (ang. Daily Scrum),
 • Przegląd Sprintu (ang. Sprint Review),
 • Retrospektywa Sprintu (ang. Sprint Retrospective),

Adaptacji

Jeżeli Zespół Scrumowy po dokonaniu inspekcji dojdzie do wniosku, że należy poprawić proces lub produkt, to należy to zrobić “najszybciej, by ograniczyć dalsze odstępstwa”.

Scrum Guide opisuje w dalszej części:

 • Wartości Scrum, które zostały dodane na wyraźną prośbę użytkowników Scrum w 2016 roku,
 • poszczególne role – Właściciel Produktu (ang. Product Owner), Scrum Master oraz Zespół Deweloperski (ang. Development Team),
 • wydarzenia – Planowanie, Codzienny Scrum, Przegląd Sprintu, Retrospektywa,
 • artefakty – Backlog Produktu, Backlog Sprintu, Przyrost, Definicja Ukończenia.

Więcej o składnikach scruma możecie znaleźć w naszych artykułach w ramach cyklu agilestarter, oraz z drugiej strony, w samym Przewodniku po Scrum, także w wersji polskiej.    

Przewodnik jest regularnie aktualizowany. Ostatnie zmiany miały miejsce w 2016 roku – aktualizacja pod kątem Wartości Scrum oraz w 2017 roku – aktualizacja, w której m.in. dodano praktykę uwzględniania (zaktualizowany scrum guidew Backlogu Sprintu zadań usprawnieniowych wynikających z Retrospektyw.

Scrum Guide jest jedynym oficjalnym przewodnikiem po metodzie. Możecie spotkać wiele pozycji książkowych opisujących sam framework lub poszczególne jego elementy, jednakże polecam od czasu do czasu wrócić do podstaw i poczytać co twórcy Scruma – Ken Schwaber i Jeff Sutherland – mieli na myśli.

Dawid Lewandowicz

Posiadam prawie 20 letnie doświadczenie związane z wytwarzaniem oprogramowania. Na początku swojej kariery pracowałem jako analityk, a później jako certyfikowany kierownik projektów (Prince2 Practitioner) w jednym z największych banków w Polsce. Od 8 lat pracuję jako Agile Coach (CSP, PSPO) z zespołami deweloperskimi oraz infrastrukturalnymi, w tym wspierałem także przejście z tradycyjnego modelu zarządzania na podejście bardziej zwinne (scrum, kanban). Pracuję również z zespołami biznesowymi. Wspieram je bazując na Customer Development Immersive, Entrepreneurship 101 oraz Professional Product Management Training - Blackblot. Dzięki swojemu doświadczeniu posiadam perspektywę tradycyjnych systemów zarządzania (waterfall) oraz opartych o podejście zwinne (agile w różnych wariacjach). Charakteryzuję się niekonwencjonalnymi pomysłami, wielokontekstową analizą prowadzącą do niestandardowych rozwiązań oraz, jak określają mnie współpracownicy, jestem głosem rozsądku połączonym z kwestionowaniem status quo. Jestem również wykładowcą Technik Zwinnych na WMiI UAM, współzałożycielem największego w Polsce portalu o agile (agile247.pl) oraz prowadzę szkolenia i konsultacje w ramach 202procent.pl

Komentarze do wpisu: “Scrum Guide – jedyny oficjalny przewodnik po Scrumie

 1. Przyjemny wpis. Nie wiem jak to możliwe, ale okazuje się, że mało ludzi w ogóle wie/czytalo „Scrum Guide”, gdzie to tak naprawdę powinno być podstawą. Powiem szczerze, że praktycznie nie ma tygodnia, żebym chociaż raz nie przeczytał Scrum Guide. Z tego powodu też dla ułatwienia stworzyłem wersje z syntezatorem mowy, aby było można sobie słuchać w drodze do pracy, czy wolnej chwili, oczywiście nie jest idealnie, chociaż starałem się zrobić co można, żeby był komfort odsłuchu na przyzwoitym poziomie 🙂

  Jak ktoś jest zainteresowany tematem, to tutaj znajduje się przewodnik https://www.youtube.com/watch?v=LvSflKHZltw

  Dodałem też za pomocą napisów rozdział w którym się aktualnie znajdujemy, oraz playliste, aby było można słuchać tylko elementu który chcemy przyswoić, lub czujemy potrzebę powtórzenia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona używa Cookies, korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Nasza Polityka Prywatności
Akceptuję, bo lubię Was czytać.
x
X